top of page

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.

Petr Bezouška je odborníkem na soukromé právo, působí na Právnické fakultě UP v Olomouci a jako of counsel v PRK Partners. V letech 2006 až 2023 byl členem Legislativní rady vlády, v letech 2010 až 2013 poradcem předsedy vlády pro právní otázky. Je spoluautorem komentářů k občanskému zákoníku, především v oblasti náhrady škody, smluvního práva a práva zástavního. Společně s Filipem Melzerem produkuje podcast Judikatúra, v němž se věnují kritickému rozboru aktuálních rozhodnutí vysokých soudů.

Mgr. Bc. Luboš Brim, Ph.D.

Luboš Brim je odborným asistentem na katedře občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity a asistentem soudce Nejvyššího soudu. Ve své publikační činnosti se zaměřuje především na otázky spadající do obecné části občanského práva a dále též na problematiku závazkového práva, zejména závazků z bezdůvodného obohacení. Občanské právo vyučuje od roku 2020.

JUDr. Petr Čech, Ph.D. LL.M.

Petr Čech působí od roku 2002 jako odborný asistent na katedře obchodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1999 až 2002 zastával funkci ředitele legislativního a právního odboru Komise pro cenné papíry. V období let 2002 až 2010 působil též jako člen, resp. předseda senátu rozkladové komise České národní banky. Od května 2004 do června 2006 vykonával funkci předsedy dozorčí rady organizátora mimoburzovního trhu – společnosti RM-SYSTÉM, a.s. Od července 2006 do února 2010 byl asistentem předsedkyně senátu č. 29 Nejvyššího soudu ČR. Od května 2011 působí jako odborný poradce (counsel) v advokátní kanceláři Glatzová & Co., s.r.o. V letech 2014 a 2015 zastával pozici poradce nejprve prvního náměstka ministryně spravedlnosti, od roku 2015 do roku 2018 potom poradce ministra spravedlnosti. Publikuje a přednáší zejména o právní úpravě kapitálových obchodních společností, cenných papírů a obchodních závazkových vztahů. Je autorem či spoluautorem 12 odborných knižních monografií a bezmála 190 převážně komercialistických statí publikovaných zejména ve specializovaných právnických periodicích na rozličná odborná témata.

JUDr. Eva Dobrovolná, Ph.D., LL. M.

Eva Dobrovolná působí jako odborná asistentka na katedře civilního práva procesního Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Je absolventkou Právnické fakulty Masarykovy univerzity. V roce 2010 zde absolvovala magisterský studijní program, v roce 2013 rigorózní řízení a v roce 2016 doktorský studijní program. V roce 2015 absolvovala postgraduální studijní program na Právnické fakultě univerzity v Řezně. Vzdělání si doplnila též stážemi na univerzitách ve Vídni, Salzburgu, Innsbrucku a Max Planck Institute for Comparative and International Private Law v Hamburku. Jako specialistka na občanské právo a civilní proces pravidelně publikuje a účastní se tuzemských a zahraničních konferencí. Odborně se zaměřuje zejména na oblast civilního procesu a věcných práv.

JUDr. Bohumil Dvořák, Ph.D., LL.M.

Bohumil Dvořák je předsedou senátu Nejvyššího soudu a vysokoškolský učitel na katedře občanského práva Právnické fakulty UK. V roce 2001 dokončil studium oboru právo a právní věda na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2002 a 2003 úspěšně absolvoval postgraduální magisterský studijní program na Eberhard Karls Universität Tübingen, kde získal titul LL.M. Roku 2008 dokončil doktorské studium v oboru soukromé právo na pražské právnické fakultě a obdržel titul Ph.D. Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy působil od roku 2008 nejprve jako externí vyučující, následně od roku 2010 jako vědecký pracovník Centra právní komparatistiky a v současné době jako odborný asistent na Katedře občanského práva. Je zakládajícím členem České společnosti pro občanské právo procesní a zahraničním členem Wissenschaftliche Vereinigung für internationales Verfahrensrecht. V roce byl 2005 jmenován soudcem, od roku 2016 působí jako soudce Nejvyššího soudu České republiky.

prof. Dr. JUDr. Karel Eliáš

Karel Eliáš je právník specializující se na občanské a obchodní právo s přesahy do právní filosofie, historie a sociologie. Po absolutoriu právnických studií pracoval v podnikové sféře. Od 1. 1. 1991 se stal vědeckým pracovníkem Ústavu státu a práva ČSAV. V letech 1993–2011 byl pedagogicky činný na Fakultě právnické ZČU v Plzni, kde vedl katedru obchodního práva, později katedru soukromého práva a posléze působil jako proděkan pro vědu a výzkum. Na Masarykově univerzitě v Brně absolvoval doktorské studium (1996), rovněž habilitační (1998) i jmenovací (2002) řízení a byl postupně jmenován docentem a profesorem ve svém oboru. Od roku 2016 pedagogicky působí na právnické fakultě Trnavské univerzity v Trnavě; na této fakultě je zapojen do řešení dvou grantových projektů.V roce 2000 byl ministrem spravedlnosti Otakarem Motejlem pověřen jako hlavní autor přípravou návrhu občanského zákoníku; společně s docentkou Michaelou Zuklínovou a dalšími spolupracovníky tuto práci ukončil v roce 2012, kdy byl občanský zákoník schválen.

prof. JUDr. David Elischer, Ph.D.

David Elischer absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 2005 a rok poté získal titul JUDr. V roce 2009 obhájil svou disertační práci na téma „Odpovědnost za škodu: Protiprávnost a škoda ve světle moderních deliktních trendů“. V roce 2015 byl jmenován docentem v oboru občanské právo. Na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kde působí od roku 2005, vyučuje občanské právo hmotné, zejména závazkové právo smluvní a deliktní, právo dědické a rodinné. Absolvoval několik zahraničních stáží (Francie, Španělsko, USA). V minulosti byl členem pracovní skupiny při rekodifikační komisi Ministerstva spravedlnosti k novému občanskému zákoníku. Je autorem a spoluautorem komentářů k občanskému zákoníku, učebnic občanského práva a několika monografií a mnoha desítek odborných článků a statí z oblasti soukromého práva. Je členem redakčních rad několika odborných právnických periodik (Jurisprudence, AUC Iuridica, Právní rádce, Soukromé právo). Působí v mezinárodní akademické studijní skupině Common Core of European Private Law a je participujícím členem francouzského Centre d'accès aux droits étrangers – Juriscope. Od roku 2019 je examinátorem ve zkušební komise pro advokátní zkoušky pro obor občanského a rodinného práva a od roku 2020 je členem Odborného orgánu hodnotitelů – poradního orgánu Rady pro výzkum, vývoj a inovace při Úřadu vlády ČR. Od června 2022 je vedoucím katedry občanského práva PF UK. V roce 2023 byl jmenován profesorem pro obor občanské právo.

doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D.

Bohumil Havel získal právnické vzdělání na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2010 se habilitoval v oboru obchodní právo. Na ZČU působil od roku 1999 jako asistent na katedře obchodního práva, od roku 2001 jako odborný asistent v oboru soukromé právo se zaměřením na obchodní a úpadkové právo. Na své alma mater získal též titul Ph.D. Od roku 2001 se jako externí spolupracovník Ministerstva spravedlnosti České republiky podílel na tvorbě nového zákona o obchodních korporacích a dalších zákonů.

doc. JUDr. Michaela Hendrychová, CSc.

Michaela Hendrychová-Zuklínová je právnička, vysokoškolská pedagožka na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Patří k předním odborníkům rodinného práva a významně se podílela na tvorbě rodinněprávních pasáží OZ.

doc. JUDr. Ondřej Horák, Ph.D.

Ondřej Horák působí na katedře teorie práva a právních dějin Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a na katedře dějin státu a práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Odborně se zaměřuje na meziválečné právní dějiny a právní vědu, dějiny soukromého práva, a zvláště na problematiku zásahů do vlastnictví. Z této perspektivy se věnuje také dějinám Lichtenštejnů.

prof. JUDr. Milana Hrušáková, CSc.

Milana Hrušáková je česká právnička, v letech 2008–2016 děkanka Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Je významným odborníkem rodinného práva a na občanském zákoníku se podílela od jeho zrodu.

doc. JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.

Absolvoval Právnickou fakultu ZČU v Plzni v roce 1998. Postgraduální studium zde ukončil v roce 2008 obhajobou práce „Proces uzavírání smluv“. Od roku 1998 se věnuje výuce občanského práva hmotného a procesního. Do roku 2011 na katedře soukromého práva a civilního procesu FPR ZČU, nyní na katedře občanského a pracovního práva PF UP. Působí též jako lektor pro Justiční akademii ČR a Justiční akademii SR. Spolupracuje dlouhodobě na projektech Grantové agentury ČR i Agentury pro podporu výzkumu a vývoje SR. Od roku 2000 je členem pracovních komisí Legislativní rady vlády pro soukromé právo. Jako člen Komise pro přípravu nového občanského zákoníku při Ministerstvu spravedlnosti se podílel na přípravě nového občanského zákoníku. Nyní je členem Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy. Je autorem publikace Uzavírání smluv v civilním právu, spoluautorem komentářů občanského zákoníku a autorem či spoluautorem řady dalších odborných publikací a článků v oblasti soukromého práva. Věnuje se právu i po praktické stránce. Je advokátem, rozhodcem Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR a rozhodcem zapsaným v seznamu Ministerstva spravedlnosti. Podílel se jako expert na řadě rozhodčích řízení.

Mgr. Viktor Kolmačka

Viktor Kolmačka je asistentem soudce Nejvyššího soudu a ve své profesní praxi se věnuje právě oblasti soukromého práva.

Mgr. František Korbel, Ph.D.

František Korbel je advokát, partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, vysokoškolský učitel na katedře správního práva Právnické fakulty UK v Praze a na katedře urbanismu Fakulty umění a architektury TU Liberec, člen Legislativní rady vlády, bývalý náměstek ministra spravedlnosti pro legislativu, který stál za přijetím nového občanského zákoníku.

Zabývá se tématy legislativy, e-Governmentu a správního práva. Autorsky se podílel na vzniku zákona o právu na digitální služby, zákona o bankovní identitě, byl vedoucím autorského kolektivu původního návrhu nového stavebního zákona. Jako jeden z mála právníků obdržel Českou cenu za architekturu za sepis Pražských stavebních předpisů.

JUDr. Pavel Kotrady

Pavel Kotrady je předsedou Okresního soudu ve Vsetíně a místopředsedou Spolku opatrovnických soudců. Je významnou osobností tzv. opatrovnického soudnictví, působí též jako lektor Justiční akademie.

Mgr. Michal Králík, Ph.D.

Michal Králík vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2000 byl soudcem Okresního soudu ve Zlíně a od roku 2005 soudcem Krajského soudu v Brně. Od roku 2009 je soudcem Nejvyššího soudu (nyní předseda senátu občanskoprávního a obchodního kolegia). V lektorské a vzdělávací činnosti zejména pro soudce, advokáty a notáře se zaměřuje zejména na oblast věcných práv, v publikační oblasti také na tzv. sportovní právo.

doc. JUDr. Filip Melzer, Ph.D., LL.M.

Působí na katedře soukromého práva a civilního procesu Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V minulosti působil jako asistent soudce Nejvyššího správního soudu, advokátní koncipient, a poté i jako asistent soudce Ústavního soudu. V roce 2006 složil advokátní zkoušku a je zapsán jako advokát České advokátní komory. V letech 2007-2012 byl členem kodifikační komise Ministerstva spravedlnosti pro přípravu nového občanského zákoníku a od roku 2008 i členem pracovní komise pro soukromé právo Legislativní rady vlády. Od roku 2008 do roku 2010 byl proděkanem pro modernizaci studia PF UP, kde vedl přípravy na koncepci nové struktury studia.

JUDr. Vlastimil Pihera, Ph.D

Vlastimil Pihera je partnerem v advokátní kanceláři Kocián Šolc Balaštík a vědeckým pracovníkem Ústavu státu a práva AV ČR. Absolvoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni (1999), titul JUDr. získal na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (2001); absolvoval rovněž postgraduální doktorské studium na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni v oboru soukromé právo (2007). Byl členem rekodifikační komise pro zákon o obchodních korporacích. Je autorem nebo spoluautorem řady odborných publikací. Jako advokát se Vlastimil Pihera zaměřuje především na cenné papíry a kapitálové trhy, investiční fondy a společnosti a kolektivní investování či veřejnoprávní regulaci finančních institucí. Je respektovanou autoritou též v oblasti nadačního a trustového práva.

JUDr. Filip Plašil

Filip Plašil vystudoval brněnskou právnickou fakultu, v roce 2015 tam složil i rigorózní zkoušku. V letech 2012–2015 pracoval jako advokátní koncipient ve Žďáru nad Sázavou. Advokátní zkoušku složil v roce 215. V letech 2015-2018 působil jako notářský kandidát a zástupce notářky ve Žďáru nad Sázavou a od roku 2018 je notářem v Pardubicích. V současné době je členem Legislativní komise Notářské komory České republiky a členem redakční rady časopisu Ad Notam a občas přednáší dědické právo na Justiční akademii nebo pro regionální notářskou komoru v Hradci Králové.

JUDr. Lubomír Ptáček, Ph.D.

Lubomír Ptáček je předseda senátu Nejvyššího soudu ČR a předseda senátu Nejvyššího soudu a prezident Evropské asociace soudců pracovních soudů, český styčný soudce v oblasti rodinného práva (soudce Haagské sítě soudců), lektor Justiční akademie ČR.

prof. JUDr. Kateřina Ronovská, Ph.D.

Kateřina Ronovská vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde do léta 2023 – kdy byla jmenována ústavní soudkyní – vedla tamní katedru občanského práva. Specializuje se především na soukromé právo, zejména pak právo osob v právním smyslu, spolkové právo, nadační a trustové právo v mezinárodně komparativních souvislostech.

Ing. Mgr. Radek Ruban, Ph.D.

Radek Ruban je odborným asistentem na katedře obchodního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity a asistentem soudce Nejvyššího soudu. V obou profesích se specializuje na právo obchodních korporací. Předmětem jeho vědeckého zájmu jsou instituty sloužící k ochraně práv menšinových společníků a akcionářů. Obchodní právo vyučuje od roku 2012.

JUDr. Pavel Simon

Pavel Simon absolvoval Právnickou fakultu Západočeské Univerzity v Plzni a roční studium práva a politologie na University of Wales v britském Cardiffu. Od roku 2001 byl předsedou senátu na obchodním úseku Krajského soudu v Plzni a od roku 2003 předsedou senátu Okresního soudu v Chebu. Od roku 2013 je členem a střídavě i předsedou zvláštního senátu pro rozhodování některých kompetenčních sporů. Od roku 2011 je vládou pravidelně zařazován na seznam soudců Evropského soudu pro lidská práva ad hoc. Je přednášejícím na Akademii evropského práva v Trevíru a České a Slovenské justiční akademii a autorem několika odborných publikací. Od roku 2012 je soudcem Nejvyššího soudu (předseda senátu občanskoprávního a obchodního kolegia).

JUDr. Renáta Šínová, Ph.D.

Renáta Šínová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a následně absolvovala rigorózní řízení i doktorské studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Ve své profesní praxi se dlouhodobě zaměřuje na civilní proces a také na rodinné právo. Působí v akademické sféře i v advokacii, podílela se na přípravě zákona o zvláštních řízeních soudních a je také členkou rekodifikační komise pro civilní právo procesní na Slovensku. Spolupracuje jako lektorka s Justiční akademií a jako odborný konzultant také s Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí. V roce 2008 získala statut hostujícího profesora na University of Berkeley v Kalifornii. Je členkou Pracovní komise Legislativní rady vlády.

JUDr. Petr Šuk

Petr Šuk absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze. V letech 1996 až 1998 pracoval postupně ve třech advokátních kancelářích se sídlem v Praze, specializovaných na obchodněprávní agendu. V roce 1998 nastoupil jako justiční čekatel ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem, v roce 2000 byl jmenován soudcem Okresního soudu v Liberci. V roce 2002 byl přeložen ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem – pobočce v Liberci. Jako soudce obchodního úseku se věnoval především sporům s cizím prvkem, agendě obchodních korporací a obchodního rejstříku, sporům o nároky plynoucí z průmyslového vlastnictví, sporům z nekalé soutěže a sporům vyvolaným konkursem a vyrovnáním. Od roku 2008 je soudcem (a od roku 2010 předsedou senátu) občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu. Jako člen soudního oddělení 29, resp. od roku 2017 soudního oddělení 27, se specializuje zejména na právo obchodních korporací, dalších právnických osob a svěřenských fondů, právo kapitálového trhu a právo investičních nástrojů. Je členem evidenčního senátu (jemuž v letech 2017 až 2021 předsedal) a členem velkého senátu občanskoprávního a obchodního kolegia.

doc. JUDr. Petr Tégl, Ph.D.

Petr Tégl absolvoval magisterský studijní program na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde rovněž složil rigorózní zkoušku a poté absolvoval i postgraduální doktorské studium v oboru soukromé právo. Dále absolvoval několik studijních pobytů zaměřených na výzkum vybraných otázek soukromého práva v Polsku na Právnické fakultě Uniwersytetu Wrocław, kde i příležitostně přednáší, a v Německu na Právnické fakultě Ludwig-Maximilians-Universität München. V letech 2007-2012 byl členem kodifikační komise Ministerstva spravedlnosti pro přípravu nového občanského zákoníku.

Fakulta_kresba_bila.png
bottom of page